
W sytuacji tak poważnej jak trwała zmiana stanu zdrowia człowiek może przechodzić przez 5 znanych etapów żałoby. Są nimi: zaprzeczenie, złość, targowanie się, przygnębienie i akceptacja. Ważne, żeby pozwolić sobie na przejście przez nie. Mieć świadomość, że przyjdą oraz w jakiej pojawią się kolejności. Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali w tych trudnych chwilach. Spróbujmy postępować względem siebie tak, jak byśmy zadbali o dobrego przyjaciela.

Kiedy kończymy jakiś większy etap w naszym życiu np. studia, projekt lub pracę warto zobaczyć jaki wpływ miał on na nas i nasze samopoczucie. Okazuje się, że często duże wyzwania wymagają ponadprzeciętnego zaangażowania. Ostatecznym skutkiem jest doprowadzenie zadania do końca. Pozostaje jednak pytanie jakie po drodze ponieśliśmy koszty.

Kiedy ktoś w Twoim otoczeniu zachoruje chcesz jakoś pomóc. W zależności od tego jak bliska jest to osoba czujemy zakłopotanie lub pewność, że wiemy co robić i jak wspierać. Czy rzeczywiście wszystkie nasze pomysły pochwalą także sami zainteresowani?

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z naszego życia. Bywa, że pewnego dnia coś drobnego zwróci naszą uwagę i przyniesie refleksję “dlaczego tak robię?”. To może dotyczyć zarówno tego, że kolejny raz pracujemy w nadgodzinach, jemy w biegu, nie mamy energii. Jak to zmienić? Przyjrzyjmy się dlaczego tak jest i co można zrobić?

Przed nami Święta. Jak co roku, z dużym wyprzedzeniem widać świąteczne dekoracje na wystawach sklepowych. Święta trwają 2 dni plus Wigilia, jednak świąteczna atmosfera trwa przynajmniej cały grudzień. Jak cieszyć się tym czasem jednocześnie dbając o siebie i swój portfel? Jak spędzić ten czas, by później nie żałować?